0
0

قبل از طراحی سایت به این 9 نکته توجه کنید.

42 بازدید
قبل از طراحی سایت

طراحی سایت چیست؟

به مراحلی که برای طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی (سایت) انجام می‌ شود طراحی سایت یا وب دیزاین (Web-Design) گفته می‌ شود، از این طریق یک سایت طراحی، ساخته و راه اندازی می‌ شود، از سایت‌ ها برای کارهای مهم و متفاوتی از جمله اطلاع رسانی، انتشار اخبار، انتشار مقالات، خرید و فروش محصولات و… در سرتاسر جهان استفاده می ‌شود، در ادامه مطلب نکاتی که باید قبل از طراحی سایت و  رعایت کنیم را می آموزیم.

طراحی وب سایت برای اولین بار توسط چه کسی انجام شد؟

فردی به نام تیم برنرزلی، نخستین وب سایت را در سال 1991 طراحی کرد و ساخت، در آن وب سایت از ابر متن‌ ها برای ارتباط و ارسال ایمیل استفاده شده بود، در این سایت ساده متنی هیچ‌گونه گرافیک، تصویر و حتی رنگ بندی به کار نرفته و هنوز هم در دسترس است.

سایت ‌ها را به چند دسته تقسیم میشوند؟

 1. سایت‌های استاتیک

در این سایت‌ ها تنها طراح سایت می‌ تواند تغییراتی اعمال کند، در صورتی که صاحب سایت از طراحی سایت آگاهی داشته باشد، می‌ تواند تغییرات ایجاد کند در غیر این صورت برای ایجاد تغییرات در سایت به طراح سایت نیاز خواهد داشت.

 1. سایت ‌های داینامیک

این سایت‌ ها دقیقاً مخالف سایت استاتیک هستند و به سایت‌ های پویا معروف‌اند، مدیر سایت می‌ تواند هر نوع تغییری اعم از به روز رسانی، قرار دادن عکس و کلیپ و… در سایت خود انجام دهد.

قبل از طراحی سایت

قبل از طراحی سایت

تقسیم بندی سایت از نوعی دیگر

 • وب سایت ‌های شخصی

وب سایت شخصی را می‌ توانیم یکی از بهترین روش‌ ها برای به اشتراک گذاشتن نظرات، افکار و ایده‌ها با دیگران در دنیای مجازی معرفی کنیم، افراد می ‌توانند در وب سایت شخصی خود علاوه بر به اشتراک گذاشتن نظرات و افکار، تخصص و مهارت خود را با سایرین به اشتراک گذاشته و از این طریق با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند.

 • وب سایت ‌های تخصصی

وب سایت تخصصی را وب سایتی معرفی می‌کنیم که معمولاً برای رسیدن به هدف خاصی طراحی و ساخته می ‌شود، برای ساخت این وب سایت باید تمامی اهداف بررسی شده و زیر نظر قرار بگیرند تا برطرف شوند، وب سایت تخصصی انواع بسیار زیادی درد که می ‌توان به وب سایت ‌های کاریابی، وب سایت ‌های آموزش مجازی، وب سایت ‌های درج آگهی و… اشاره کرد.

 • وب سایت‌های فروشگاهی

وب سایت فروشگاهی برای به فروش رساندن محصولات و خدمات طراحی و ساخته می ‌شود، این وب سایت ‌ها مجهز به درگاه‌های اینترنتی هستند، سایت‌ های فروشگاهی امکانات و پیچیدگی بیشتری نسبت به سایت های تخصصی دارند.

قبل از طراحی سایت

 • وب سایت ‌های خبری

وب سایت‌ های خبری وب سایت‌ هایی هستند که به صورت 24 ساعته در آن اخبار مهم کشورهای جهان گذاشته می‌شود، برای طراحی وب سایت‌ های خبری از قلب‌های شلوغ و پیچیده استفاده می‌شود تا بتواند انواع اخبارها را به صورت مستمر پوشش دهی کنید، قالب ‌های رایج برای طراحی وب سایت های خبری، مکعبی و پنجره‌ای هستند.

 • وب سایت‌ های شرکتی

وب سایت های شرکتی به معرفی محصولات و خدمات موجود در سازمان‌ها و شرکت‌ها می ‌پردازد، در این وب سایت ‌ها مقالات و اخبار مربوط به آن سازمان و شرکت قرار داده می ‌شود، سایت ‌های صنعتی، پزشکی و… را می‌ توانیم سایت‌ های شرکتی معرفی کنیم.

قبل از طراحی سایت باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 1. دقت کنید به چه وب سایتی نیاز دارید؟

قبل از طراحی سایت خود باید بدانید که چه سایتی را باید طراحی کنید، با توجه به انواع سایت ‌هایی که در بالا ذکر شد باید نوع سایت خود را مشخص کرده و سایتی مناسب با اهداف خودتان طراحی کرده و بسازید، با توجه به این موضوع که وب سایت‌ ها امکانات متفاوتی دارند و تعدادی از امکانات مختص به سایت ‌های متفاوت است پس شما باید نوع سایتی را که می‌خواهید آن را طراحی کنید شناخته و سایتی را که به رفع نیازهایتان بپردازد را طراحی کنید، اطلاعات خود را در رابطه با سایت‌ ها کامل کنید.

 1. مخاطبان سایت را شناسایی کنید.

پس از آگاهی از سایتی که می‌ خواهید آن را بسازید، مخاطبان را بررسی کنید، مخاطبان را می‌ توانید بر اساس جنسیت، سن و نقش آنها در جامعه شناسایی و انتخاب کنید، با مشخص کردن مخاطبان می‌توانید، سایت را طبق علایق آنها طراحی کنید تا کاربردی‌ تر شود، مخاطبان می‌ توانند به دسته‌های زیر تقسیم شوند.

 • مرد، زن یا هردو
 • نوجوانان، والدین
 • دانش آموزان، دانشجویان
 1. سایت اختصاصی خودتان را طراحی کنید و بسازید.

توجه کنید قبل از طراحی سایت، خوب است بدانید که باید سایتی مطابق با سلایق خودتان و مخاطبان طراحی کنید، نوآوری و خلاقیت در طراحی و ساخت سایت ویژگی‌ های مهمی هستند، امکانات مختلف سایت‌ ها را بررسی و شناسایی کنید تا همهٔ امکانات لازم را برای سایت خود فراهم کنید، از کپی برداری سایت‌های رقیب جدا خودداری کنید.

 1. انواع ابزارهای طراحی و ساخت سایت را بشناسید.

برای طراحی و ساخت سایت‌ها ابزارهای متفاوتی وجود دارد، در هر کدام از ابزارها و روش‌های طراحی سایت مزایا و معایبی وجود دارد که با بررسی و شناخت آن‌ها می‌توانید سایت مناسبی را طراحی کرده و بسازید، سایت‌ ها یا با قالب‌های آماده مانند (WORDPRESS) و یا به صورت اختصاصی ساخته می‌شوند.

قبل از طراحی سایت

 1. بودجه و مبلغی که می‌خواهید هزینه کنید را مشخص کنید.

توجه کنید طراحی و ساخت سایت ‌های حرفه‌ای و باکیفیت نیازمند بودجه و هزینه قابل توجهی است، طراحی سایت‌ های اختصاصی به بودجه بیشتری نسبت به سایت‌ های آماده نیاز دارند، اما مشکلات سایت‌ های آماده بیشتر بوده و هزینه‌های جانبی بیشتری دارند، برنامه نویسی حرفه‌ای و تخصصی برای سایت ‌های اختصاصی ارزان نیست، البته طراحی سایت‌های بسیار گران هم لزوماً با کیفیت نیستند.

 1. طراحی سایت خود را به فردی متخصص و حرفه‌ای بسپارید.

پس از آگاهی از سایتی که می‌خواهید آن را بسازید، آگاهی از مخاطبان و آشنایی با انواع روش‌ ها و ابزارهای طراحی سایت شرکت معتبری را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید، طراحی سایت خود را به فردی متخصص و حرفه‌ای بسپارید، می‌توانید با مشاهده سایت ‌های ساخته شده توسط افراد به تجربه و تخصص آن‌ها پی ببرید، کسب اطلاعات از مشتریان از دیگر روش‌های شناسایی افراد متخصص در این زمینه محسوب می‌شود.

 1. طرح مناسبی را برای سایت خود انتخاب کنید.

با همفکری طراح سایت خود، طرح مناسب و زیبایی را که خلاقانه باشد را انتخاب کنید، طرح اصلی سایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که در جذب کاربران و مخاطبان به سایت تأثیرات فراوانی دارد، در طراحی طرح اصلی حتماً از تجربه و تخصص طراح سایت خود کمک بگیرید.

 1. دامنه سایت خود را خریداری کنید.

در مرحله آخر دامنه سایت خود را که درواقع نام سایت شما محسوب می‌شود خریداری کنید، دامنه را با اطلاعات شخصی خودتان و شرکتتان خریداری کنید، مالک و صاحب دامنه فردی است که برای خرید دامنه اطلاعات را داده باشد.

 1. ارائه اطلاعات مورد نظر به طراح سایت

توجه کنید طراح سایت برای تکمیل سایت طراحی و ساخته شده به اطلاعاتی نیاز دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 • ارائه عکس لوگوی سازمان یا شرکت در فایل لایه باز
 • ارائه اطلاعاتی همچون آدرس شرکت، شماره تلفن، فکس، مجموعه فعالیت‌ها، سوابق و…
 • ارائه عکس و ویدئو از محصولات
 • و…
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://batoyar.com/?p=2341
اشتراک گذاری:
مدیریت : امیر گوهری
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد قبل از طراحی سایت به این 9 نکته توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.