0
0

آیا می‌ توانیم با سرمایه کم در ایران سرمایه‌ گذاری کنیم؟

72 بازدید
سرمایه‌گذاری

سرمایه‌ گذاری چیست؟

هنگامی‌ که از درآمد در حال حاضر مان، برای افزایش درآمد و ثروت در آینده چشم پوشی کنیم سرمایه‌گذاری کرده‌ایم، به کارگیری منابع مالی و پس انداز برای کسب سود نیز سرمایه‌ گذاری محسوب می شود، سرمایه‌ گذاری را می‌ توان در روش‌ های متفاوتی انجام داد که هر کدامشان به دانش و تخصص نیاز دارد.

معرفی بهترین روش سرمایه‌ گذاری

روش‌ های سرمایه‌ گذاری زیادی وجود دارند که برای کسب ثروت به ما کمک می‌کنند از جمله سرمایه گزاری در بانک، بازار سکه، بازار طلا، بازار مسکن، بازار ارز، بازار بورس، سرمایه گذاری در کسب و کار و… که بهترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری محسوب می‌شوند.

سرمایه‌ گذاران را هم می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

 1. سرمایه‌ گذارانی که در ملک یا سهام سرمایه‌ گذاری می‌ کنند.
 2. سرمایه‌ گذارانی که در اوراق بهادار و سپرده‌ های بانکی سرمایه‌ گذاری می‌ کنند.

چه عواملی در سرمایه گزاری تأثیر دارند؟

عواملی همچون میزان سرمایه‌ گذاری، افق دید فرد در سرمایه‌ گذاری، میزان نقد شوندگی و از همه مهم‌ تر ریسک کردن، عوامل تأثیر گذار در سرمایه‌ گذاری هستند، هرچه میزان سرمایه‌ گذاری افراد بیشتر باشد، ریسک انجام آن نیز بیشتر می‌ شود، افق دید افراد در سرمایه‌ گذاری به دو دسته سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت و بلند مدت تقسیم می‌ شود.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌ گذاری کوتاه‌ مدت شامل چه نوع سرمایه‌ گذاری است؟

در سرمایه‌ گذاری با افق دید کوتاه مدت افراد می‌توانند در مدت زمان کوتاهی (یک سال یا کمتر) به بازدهی سرمایه ‌شان برسند.

سرمایه‌ گذاری بلند مدت شامل چه نوع سرمایه‌ گذاری می‌شود؟

در این نوع سرمایه‌ گذاری افراد سود بیشتری نسبت به سرمایه‌ گذاری کوتاه مدت دریافت می‌ کنند، در سرمایه‌ گذاری بلند مدت، سرمایه‌ گذاران برای بازگشت زود هنگام سرمایه خود به صورت نقدی انتظار زیادی ندارند و می‌ دانند تا مدت زمان زیادی باید صبر کنند تا به نتیجه دلخواه خودشان برسند.

اگرچه سرمایه‌ گذاری بلند مدت جزو بهترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری است اما ممکن است در ایران با توجه به نرخ تورم بالا، ارزش پول افراد کم شده و پایین بیاید و سرمایه‌گذاری بلند مدت در ایران ریسک پذیری بالایی می‌طلبد.

انواع سرمایه‌ گذاری

 • سرمایه‌ گذاری مستقیم چیست؟

سرمایه‌ گذاری مستقیم نوعی از سرمایه‌ گذاری است که در آن فرد شخصاً و به‌ صورت مستقیم مدیریت سرمایه‌ گذاری را به عهده می‌گیرد، این نوع سرمایه‌ گذاری ریسک بیشتری نسبت به سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم دارد و زمان و انرژی زیادی نیاز دارد، به افرادی که می‌ خواهند سرمایه‌ گذاری کنند و تازه این تصمیم را گرفته‌ اند پیشنهاد می‌ کنیم که  فعالیت شان را از سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم آغاز کنند، سرمایه‌ گذاری در بازارهای مسکن، ارز، طلا در این نوع سرمایه‌ گذاری قرار می‌ گیرند.

 • سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم چیست؟

سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم نوعی از سرمایه‌ گذاری است که در آن فرد سرمایه خود را به یک واسطه که در این زمینه تخصص و مهارت دارد می‌ سپارد و از آن سود دریافت می‌کند، باید توجه داشت اگرچه سرمایه‌ گذاری غیر مستقیم ریسک کمتری دارد اما به همان میزان نیز بازدهی و سود کمتر دارد، سرمایه‌ گذاری در بورس و بازار سرمایه از انواع این سرمایه‌ گذاری‌اند.

نکات مهم در سرمایه‌ گذاری

با توجه به اینکه کشورمان ایران دچار نوسانات اقتصادی است و میزان قیمت‌ ها، تورم و بهره افزایش پیدا می‌کند، سرمایه‌ گذاری ریسک بالایی داشته و بهتر است که از طریق سرمایه‌گذاری‌ های کوتاه مدت در مدت زمان کم دارایی خودتان را افزایش دهید، در نتیجه باید نکاتی را در نظر بگیرید که رعایت آن‌ها به افزایش سرمایه شما کمک فراوانی خواهد کرد، نکاتی هنگام سرمایه‌ گذاری لازم است به آن‌ها توجه کنید عبارت‌اند از:

 1. توجه به افق سرمایه‌ گذاری
 2. تخمین و حدس زدن میزان نقد شوندگی مورد نیاز خود
 3. تخمین و حدس زدن میزان بازدهی از سرمایه‌گذاری‌ تان
 4. بررسی میزان درجه ریسک پذیری تان

انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری

 • سرمایه‌ گذاری در خرید طلا

یکی از بهترین و امن‌ ترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری که ریسک کمی دارد سرمایه‌ گذاری روی طلا است، طلا فلز گران بهای با ارزشی در همهٔ جهان به شمار می‌رود، طلای دارای قیمت جهانی (انس) است از این جهت به صورت مستقیم تحت تأثیر عوامل سیاسی قرار نمی‌گیرد، خرید طلا از آن ‌جهت که باید برای آن اجرت یا هزینه ساخت پرداخت شود می‌تواند انتخاب سختی باشد، بعضی‌ ها خرید طلای بدون اجرت را پیشنهاد می‌دهند که روش بسیار خوبی است به شرطی اینکه طلای غیر اصل و تقلبی نباشد.

 • سرمایه‌ گذاری در خرید سکه

خرید سکه بیشتر از طلا توصیه می‌شود چون هم برای آن نیاز به پرداخت اجرت نیست و هم سکه دارای خاصیت نقد شوندگی بیشتری از طلا است، همچنین توجه کنید که فروش سکه سود بیشتری نسبت به فروش طلا دارد.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری

 • سرمایه‌ گذاری در کسب‌وکار

کارآفرینی نوعی سرمایه‌ گذاری محسوب می‌شود، چراکه افراد می‌ توانند محصولات مورد نیاز جامعه را تولید کرده و خدماتی که سایر افراد جامعه نیاز دارند را در غالب کسب و کار به آن‌ ها ارائه داده و از این طریق درآمد زیادی به دست آورند.

 • سرمایه‌ گذاری در مسکن (ملک)

سرمایه‌ گذاری در ملک و مسکن در ایران و جهان یکی از بهترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری محسوب می‌شود و نسبت به سایر روش‌ های سرمایه‌ گذاری ثبات بیشتری دارد، این بازار موجب حفظ ارزش پول و افزایش سرمایه افراد خواهد شد، بازار مسکن یکی از تورم شکن ترین بازارهاست، در این روش افراد به قصد اجاره یا فروش خانه می‌خرند، یا با خرید خانه‌ های کلنگی یا مشارکت در ساخت مسکن با افراد دیگر، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن معایبی دارد از جمله اینکه سرمایه‌ گذاری در بازار مسکن نیازمند ثروت زیادی است و ممکن است لازم باشد افراد مدت‌ زمان زیادی انتظار بکشند تا با فروش مسکن به سرمایه بیشتری برسند، رکودها و مشکلات اقتصادی در ایران موجب ریسک پذیری بالا در بازار مسکن می‌شود، میزان نقد شوندگی سرمایه در بازار مسکن پایین است و سرمایه‌گذاری در این بازار نیازمند صرف وقت و انرژی زیادی است.

 • سرمایه‌ گذاری در بازار سرمایه

بازار بورس یا بازار سرمایه از رایج‌ ترین روش‌ های سرمایه‌گذاری در دنیا است، برای ورود به این بازار به سرمایه کلانی نیاز ندارید و می‌توانید با هر میزان سرمایه وارد آن شوید، بازار بورس در واقع سهام شرکت‌های معتبر است که افراد آن‌ها را خریداری می‌کنند و در سود و زیان آن‌ها شراکت می‌کنند، در صورت تمایل به سرمایه‌ گذاری در بورس اگر بی تجربه هستید پیشنهاد میشود که با سرمایه خود چندین سهم بخرید.

سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری

 • سرمایه‌ گذاری در بانک‌ها

 سپرده بانکی را می‌توان یکی از بهترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری معرفی کرد که حجم زیادی از سرمایه‌ گذاری‌ها را به خود اختصاص داده است، در این روش افراد سرمایه و ثروت خود را به بانک می‌سپارند و ماهیانه مبلغی را به عنوان سود از بانک دریافت می‌کنند، این روش ریسک کمی دارد و بازدهی کمتری نسبت به سایر روش‌ها در آن مشاهده می‌کنید اما می‌توانید مطمئن باشید که هر ماه میزان مبلغی که از قبل مقرر شده به عنوان سود به شما پرداخت می‌شود.

 • سرمایه‌ گذاری به‌وسیله اوراق قرضه

اوراق قرضه از انواع اسناد مالی بهادار هستند که فرد سرمایه‌ گذار بر اساس این اوراق سرمایه خود را به کسب و کارهای دولتی یا خصوصی (شهرداری‌های شهرها) می‌ سپارد و در سود آن مشارکت می‌کند، خرید اوراق قرضه ریسک کمی دارد و برای خرید آن باید از طریق دولت و وزارت خانه‌های زیر مجموعه دولت اقدام کنید، در حال حاضر این روش به دلیل عدم تطابق با بانکداری اسلامی در ایران اجرا نمی‌شود.

 • سرمایه‌ گذاری به وسیله اوراق مشارکت

اوراق مشارکت نیز از انواع دیگر اسناد مالی بهادار هستند که دارای شباهت‌ ها و تفاوت‌ هایی یا اوراق قرضه هستند، اوراق مشارکت نیز توسط شرکت‌ های دولتی منتشر می‌شود، فروش این اوراق توسط رسانه‌ ها اطلاع رسانی می‌شود و میزان ریسک این نوع سرمایه‌ گذاری کمتر از سایر روش‌ هاست.

 • سرمایه‌ گذاری در ارز

سرمایه‌ گذاری در بازار ارز را می‌توان ریسک پذیر ترین نوع سرمایه‌ گذاری در جهان در نظر گرفت، سرمایه‌ گذاری در این بازار نیازمند دانش و تخصص اقتصادی است و توجه به تجربه افراد در این بازار حائز اهمیت است، سرمایه‌ گذاری در ارز نوعی بازار سیاه محسوب می‌شود، اطلاع از اینکه در چه زمانی و چه میزانی ارز بخرید و چه زمانی آن را به فروش برسانید که سود بیشتری داشته باشد، بسیار مهم است که می‌ توانید از ابزار های تحلیلی کمک بگیرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://batoyar.com/?p=2050
اشتراک گذاری:
مدیریت : امیر گوهری
مطالب بیشتر

نظرات

4 نظر در مورد آیا می‌ توانیم با سرمایه کم در ایران سرمایه‌ گذاری کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بهترین مطلب تولید محتوا متنی که تا حالا خونده بودم عالی بود

  1

 2. بله حتی با کمترین سرمایه هم میشه کارای بزرگی انجام داد 😊 فقط لازمش صبر کردنه 👌🏻

  1