0
0

آموزش ساخت قیف بازاریابی برای افزایش فروش سایت

60 بازدید
قیف بازاریابی

قیف بازاریابی چیست؟

هر شرکت یا سازمانی، به تولید و عرضه محصولات و خدمات خاصی می‌ پردازد، محصولات و خدماتی که به مشتری‌ ها ارائه می‌ شوند از طریق یک استراتژی خاص به دست مشتریان ‌میرسد، در واقع هر مشتری برای دریافت خدمات و محصولات در سایت ها مسیری را طی می ‌کند تا خرید کند و از مشتری تبدیل به خریدار شود، در دانش بازاریابی به این مسیر قیف بازاریابی گفته می‌ شود.

استفاده از قیف بازاریابی در سایت‌ها

به سایت ‌های خرید و فروش توجه کنید که با چه دقتی طراحی شده‌اند، در این سایت ها برای رسیدن به مرحله خرید صفحاتی وجود دارد، که به مشتریان قدرت انتخاب می ‌دهد که کدام صفحه را انتخاب کند.

 صفحاتی از سایت ‌ها که مشتری ‌ها در این صفحات به صفحات خاص دیگری هدایت می ‌شوند و از طریق یک مسیر در سایت به خرید محصولات و دریافت خدمات مورد نیاز خود می ‌پردازند، در واقع فرایندی که مشتری برای خرید کردن طی می‌کند را قیف بازاریابی میگوییم.

در نتیجه استفاده از قیف بازاریابی موجب افزایش فروش خرید مشتریان و افزایش سایت ما خواهد شد، قیف بازاریابی یکی از کلمات کلیدی در دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

قیف بازاریابی

قیف بازاریابی

قیف‌های بازاریابی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

قیف‌ های بازاریابی به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم می ‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ ها می ‌پردازیم.

قیف بازیابی سنتی چیست؟

در این روش خرید که اغلب در گذشته رواج داشته است فروشندگان پیش از کامل شدن خرید افراد، محصولات مرتبط دیگری را برای خرید به آن‌ ها پیشنهاد می ‌دهند، در این نوع خرید قبل از اینکه مشتری هزینه محصول خود را بپردازد به او محصول جدیدی دیگری معرفی می ‌شود تا آن را نیز خریداری کند، در نتیجه پیشنهاد خرید محصولات دیگر به مشتریان، قیف بازاریابی سنتی محسوب می‌ شود.

قیف بازاریابی مدرن چیست؟

در این روش هنگامی که فرد خرید خود را انجام داد و هزینه خرید را موفقیت آمیز پرداخت کرد به او پیشنهادهای جذابی همچون خرید محصولات دیگر با مقدار زیادی تخفیف، ارسال سریع رایگان و مزایای دیگری می‌ دهیم، در قیف‌های بازاریابی مدرن مشتری پس از خرید کامل به خرید دوباره ترغیب می ‌شود، در این زمان فرد مرحله اول خرید را طی کرده و امکان خرید دوم و سوم او افزایش پیدا می‌ کند.

مثال قیف بازاریابی مدرن

به طور مثال زمانی که شما یک کتاب آموزش زبان را در سایت خود به مبلغ 50 هزار تومان به فروش گذاشته ‌اید، پس از پایان خرید از طریق صفحهٔ دیگر به مشتری پیشنهاد خرید 3 جلد دیگر کتاب را به مبلغ 170 هزار تومان می ‌دهید (در صورتی که هزینه 4 جلد 200 هزار تومان می‌ شود)، ممکن است از هر 100 نفر یک نفر این پیشنهاد را بپذیرد که این کار موجب افزایش فروش و درآمد فروشندگان می ‌شود.

 در صورتی که مشتری این پیشنهاد را نپذیرفت به صفحه دیگری انتقال داده می‌ شود که به او کتاب کمک آموزشی مرتبط با کتاب خریداری شده‌اش با قیمت کمتری پیشنهاد داده می ‌شود، مثلاً با قیمت 35 هزار تومان، در صورت عدم پذیرش فرد به مرحله دیگر قیف منتقل شده و خرید کتاب صوتی کمک آموزشی به مبلغ 20 هزار تومان به وی پیشنهاد می‌ شود، این مراحل قیف اغلب در 3 تا 5 صفحه سایت ادامه دارند، در واقع از پیشنهادهای گران و ارزان استفاده می‌کنیم تا بتوانیم از طریق این قیف سود مناسبی از مشتریان به دست آوریم.

مشتریان در قیف فروش چه مراحلی را طی می‌ کنند؟

مشتریان و خریداران 6 مرحله را در قیف بازاریابی طی می ‌کنند که در ادامه به معرفی مراحل می ‌پردازیم.

 1. به مشتریان آگاهی بدهید.

در مرحله اول قیف بازاریابی با استفاده از ابزارهای متفاوت اقدام به آگاه سازی مشتریان می‌کنید، در این مرحله شما به معرفی خودتان، برندتان، محصولات و خدماتتان میکنید، در این مرحله می‌ توانید از روش‌های تبلیغات متنوع سنتی و مدرن کمک بگیرید، تبلیغات سنتی شامل تماس تلفنی، استفاده از پرچم و بنرو… و تبلیغات مدرن شامل ارسال ایمیل، استفاده از شبکه‌های مجازی و… می ‌شود که می‌ توانید بسته به نوع کالا و خدمات تان از آن‌ها استفاده کنید.

 1. به مشتریان توضیحات لازم در رابطه با محصولات بدهید.

در این مرحله از قیف بازاریابی در رابطه با محصولات و خدماتتان به مشتری توضیحاتی ارائه کنید، در واقع در این مرحله با مشتری ارتباط برقرار کرده و با ارائه توضیحات مناسب و کافی علاوه بر برقراری ارتباط با مشتری او را به محصولات خود علاقه مند کنید، در واقع در این مرحله بر روی مشتری تأثیر می‌ گذارید، بهره گیری از ترفندهای فروش در این مرحله و ارائه توضیحات جامع برای حفظ مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید حائز اهمیت است.

 1. اعتماد مشتری را جلب کنید.

در این مرحله پس از بهره گیری از ترفندهای فروش و معرفی محصولات باید رضایت مشتری را جلب کرده و اجازه دهید که وی محصولات را تجزیه و تحلیل کند، روش‌های متداولی برای جلب رضایت مشتری وجود دارد که می ‌توانید از هر کدام به دلخواه استفاده کنید.

 1. به مشتری اجازه تصمیم گیری دهید.

در مرحله چهارم پس از معرفی محصولتان به مشتری و جلب اعتماد وی، احتمال تردید و خرید نکردن افزایش پیدا می‌کند، در این مرحله سعی کنید میزان تردید وی را کاهش داده و او را به خرید کردن ترغیب کنید تا بتوانید او را به مشتری خود تبدیل کنید.

 1. مشتری اقدام به خرید می‌کند.

در این مرحله مشتری مردد است و تنها با به کار بردن ترفندهای فروش شما ممکن است محصولتان را خریداری کرده یا از خریدن آن صرف نظر کند، پس لازم است که شما در این مرحله نیز مشتری را به خرید محصول تان تشویق کنید.

 1. مشتری خرید می‌کند.

در آخرین مرحله قیف فروش، مشتری با استفاده از توضیحات شما، اعتماد به برند و محصولتان از شما خرید می‌ کند.

قیف بازاریابی

قیف بازاریابی

مزیت قیف بازاریابی مدرن چیست؟

یکی از مزیت‌ های قیف بازاریابی مدرن این است که هنگامی که پیشنهادات ویژه سایت شما، پس از هر خرید به مشتریان و خریداران داده می ‌شود، رقیبان شما از آن ‌ها مطلع نخواهند شد و در این روش نوع خرید و فروش شما از سایر رقیبان پنهان است، چرا که تنها افرادی که از شما خرید کرده باشند و مرحله خرید را به پایان رسانده باشند می‌ توانند از این پیشنهادات ویژه استفاده کنند.

مشتریان در فرآیند قیف بازاریابی به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

مشتریان در این به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 1. افرادی که به دلایلی همچون سرگرمی، کسب اطلاعات، علاقه و… وارد فضای کسب و کارها می ‌شوند، این دسته از افراد معمولاً قصد خرید ندارند، در این مرحله این افراد به خریدار تبدیل نمی ‌شوند و تعداد مشتریان از این افراد کم است.
 1. افرادی که در این دسته قرار می ‌گیرند معمولاً قصد خرید محصولاتی را دارند اما باید برای خرید محصولات تصمیم گیری کنند، در این بخش باید فروشندگان و بازاریابان از طریق به کار برند ترفندهای مخصوص فروش، محصولات مورد نیاز مشتریان را به او معرفی کرده، اضطراب او را کاهش داده و او را به خرید محصولات تشویق می کنند، این افراد خریداران بالقوه محسوب می‌شوند.
 1. افرادی که در این دسته هستند شامل افراد دسته اول و دوم‌اند که به خریداری محصولات می‌پردازند.

مزیت استفاده از قیف بازاریابی چیست؟

 • با استفاده از این روش فروشندگان می‌ توانند مشتری‌های واقعی خود را شناسایی کرده و آن ‌ها را به مشتریان اصلی و دائمی خود تبدیل کنند.
 • همینطور با استفاده از این روش فروشندگان می ‌توانند مراحل مختلف فروش را کنترل کرده و از میزان فروش خود و تعداد مشتریان دائمی خود مطلع شوند، میزان دقیق فروش نیز در قیف بازاریابی مشخص می‌شود.
 • از طریق قیف بازاریابی می ‌توان به سلایق مشتریان پی برد، چرا که با استفاده از این روش متوجه می ‌شوید که مشتریان شما به چه محصولاتی علاقه بیشتری دارند و از انتخاب‌ های آنان با سلایق آن‌ها آشنا شده و از این طریق فروش خود را افزایش می‌دهید.
 • با استفاده از قیف فروش می‌ توانید موانعی که در فروش و بازاریابی وجود دارند را مشخص کرده و از طریق برنانه ریزی و تغییر استراژی ها در قیف بازاریابی موانع و مشکلات را رفع کرده و فروش خود را افزایش دهید.
 • استفاده از قیف بازاریابی به آگاه سازی شما واطلاع از بهترین روش‌های تبلیغات به شما کمک می‌کند.

عوامل تاثیرگذار و تجزیه و تحلیل قیف بازاریابی

 1. یافتن علل مشتریانی که از قیف بازاریابی خارج شده‌اند و رفع مشکلات
 2. یافتن علل مشتریانی که اقدام به خرید نموده‌اند و تقویت آن‌ها
 3. یافتن میزان زمانی که هر فرد در فرایند قیف بازاریابی صرف می‌کند.
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://batoyar.com/?p=2291
اشتراک گذاری:
مدیریت : امیر گوهری
مطالب بیشتر

نظرات

2 نظر در مورد آموزش ساخت قیف بازاریابی برای افزایش فروش سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *